حسابداری چیست؟ و چرا به حسابداری احتیاج داریم؟ و حسابداری چگونه به کار برده می شود؟ و جایگاه حسابدار در جامعه چگونه است؟ و چگونه دانش مورد نیاز برای حسابداری را کسب نماییم؟ آینده تحصیلی حسابداری چیست؟ آینده شغلی حسابداری چیست؟ برای پیدا کردن پاسخ این پرسش ها و سؤالات نیاز به شناخت حسابداری و تاریخچه آن در ایران و جهان داریم که در یک مشاوره حسابداری حرفه ای به همه این موارد پاسخ داده می شود. براساس مدارک کشف شده قدمت حسابداری در جهان نزدیک به ۶۰۰۰ سال است. در ایران نیز مدارک حسابداری به دست آمده به ۲۵ قرن قدمت، گواه به پیشرفت این دانش در ایران باستان است. از الواح گلی و سنگ نبشته های پیشینیان (هخامنشیان) چنین به دست می آید که به دلیل وسعت جغرافیایی ایران و استفاده از دهها هزار نفر نیروی انسانی جهت اجرای طرح های اقتصادی از سیستم های اطلاعاتی مالی مانند: بودجه ریزی، حسابرسی، حقوق و دستمزد، امور پولی، اوزان، انبارداری و غیره استفاده می شد. همچنین از این اسناد مشخص می شود که در آن زمان مأموران حکومتی دارای لوح گلی خاصی بوده تا در سفرهای کاری خود با نشان دادن لوح به حاکمان محلی توشه سفر و مخارج خود را تأمین کنند، که این موضوع نمونه ای از کارت های اعتباری امروزی است. و باز در دوره هخامنشیان مصداقی از پرداخت دستمزد روی گل نبشته های تخت جمشید به دست آمده است. موضوع حسابداری با ورود اسلام به ایران و جهان رونق جامع تری به خود گرفت، در آیاتی از قرآن به صراحت به این بحث ها اشاره شده است، به عنوان نمونه در آیه ۲۸۲ سوره بقره تصریح به نوشتن حساب و کتاب داد و ستد، بدهی مدت دار، تعیین شاخص اندازه گیری دارایی، سرمایه، درآمد، هزینه ها و ثبت آنها توسط یک فرد نویسنده عادل را دارد. موضوع ثبت و نگهداری اسناد خمس، زکات، مالیات، غنائم و بیت المال در آغاز حکومت اسلامی از مسائلی است که مورد تأکید بوده است. همچنین امام علی (ع) در موارد فراوانی به این موضوع اشاره دارد، از جمله در نامه ۵۳ نهج البلاغه خطاب به مسئولین حکومتی می فرماید: مقدار رنج و زحمت هر کس را در نظر بگیر و زحمت یکی را به حساب دیگری مگذار و در پاداش او به اندازه رنجی که دیده و زحمتی که کشیده کوتاهی مکن. در همین رابطه کتاب های مهمی به رشته تحریر درآمده است که از جمله آنها کتاب ابوعبداله محمد الخوارزمی دانشمند مسلمان ایرانی، تحت عنوان مفاتیح العلوم در قرن سوم هجری است که به توصیف تکنیک و اسناد مرکز حکومتی می پردازد و نیز در دوران حکومت عباسیان برادران برمکی (یحیی و جعفر برمکی) سیستم مالی دقیق و جامعی در دربار هارون الرشید ایجاد کرده بودند که در قالب دیوان محاسبات، عملیات مربوط به ثبت و ضبط عایدات وخارج حکومت را انجام می داد. و باز می توان به رساله ضروريات علم حسابداری برای کاتبان و کاسبان محمد بن ابوالوفای بوزجانی اشاره نمود.

کلیات اجرا و مشاوره حسابداری

در ایران اولین قانون تجاری که در آن از شرکت های تجاری صحبت شده، قانون سال ۱۳۵۳ می باشد. سپس در سال ۱۳۰۴ قوانین تجاری خاصی به تصویب رسید که در آن شرکت های تجاری به اختصار بیان شده است. در سال ۱۳۱۰ قانون ثبت شرکت ها به تصویب رسید، که هدف آن وضع مقررات خاصی برای ثبت شرکت های موجود و تطبیق آن با مقررات قانون تجارت بود و در سال ۱۳۱۱ قانون تجارت تصویب شد که کماکان مورد استفاده قرار می گیرد. و در سال های اخیر و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد ظهور بانک های اسلامی و مؤسسات اقتصاد اسلامی بوده ایم. تأسیس سازمان حسابداری و حسابرسی مؤسسات مالی اسلامی کشورهای اسلامی در سال ۱۳۷۰ هجری شمسی (۱۹۹۱ میلادی) در کشور الجزایر هم از این موارد است. نتیجه آنکه هر شرکتی برای ساماندهی فعالیت های مالی و گزارشگری خود نیاز به حسابدار دارد و حسابدار بنا به نوع شرکت، وظایف گوناگونی را از نظر مالی انجام می دهد، مانند حسابداری خزانه، حسابداری خرید و فروش، حسابداری حقوق و دستمزد، حسابداری اموال و انبار، حسابداری بهای تمام شده و ….

هدف اجرا و مشاوره حسابداری

حسابداری دانشی است که هدف آن ارائه اطلاعات مالی درباره یک واحد اقتصادی به استفاده کنندگان برای تصمیم گیری های اقتصادی و پاسخگویی می باشد.

مشاوره حسابداری

مشاوره حسابداری

نقش حسابدار

یک حسابدار به طور معمول اطلاعات مالی را ثبت و گزارشات مالی را تهیه و به مدیریت شرکت با مراجع قانونی ارائه می کند. حسابداران داده های اولیه را از روی اسناد و مدارک مثبته در دفاتر و نرم افزارهای حسابداری ثبت و به آنها نظم می بخشند. محصول نهایی کار یک حسابدار گزارشات و صورتهای مالی است که مبنای تصمیم گیری ذی نفعان (مدیران، مجامع عمومی شرکت ها و مؤسسات ، سرمایه گذاران، دولت و …) می باشد. اما باید بدانیم زمانی اطلاعات مالی برای استفاده کنندگان مفید است که قابل اتکا و مربوط باشد.

حسابدار در جایگاه رئیس حسابداری
رئیس حسابداری معمولا کارهای مشکل تر و پیچیده تر اجرا و مشاوره حسابداری را انجام داده و بر فعالیت سایر حسابداران نظارت می کند و مشکلات احتمالی آنها را حل و فصل می نماید. همچنین رئیس حسابداری علاوه بر بررسی و تهیه گزارشات مالی، باید در مورد یافته های خود به مدیریت و سایر ذی نفعان توضیح دهد. در این خصوص باید جلساتی حضوری با مدیران شرکت / مؤسسه سازمان و یا حسابرسان داخلی و یا خارجی داشته و گزارشات مکتوب و مبتنی بر استانداردهای مالی و حسابداری تهیه و ارائه نماید.

حسابدار در جایگاه مدیر مالی
یک حسابدار متخصص و یا رئیس حسابداری، پس از کسب تجربه کافی می تواند مدیر مالی یک سازمان یا شرکت گردد. یعنی می تواند به عنوان یک مشاور به هیئت مدیره شرکت پیشنهاداتی در رابطه با چگونگی سرمایه گذاری منابع موجود شرکت بدهد تا استفاده بهینه از آن صورت گیرد و یا اگر شرکت به منابع مالی جدید نیاز داشت یک مدیر مالی بر اساس دانش آکادمیک و تجارب حرفه ای خود می تواند پیشنهاد دهد که از چه طریقی باید تأمین مالی صورت گرفته و هزینه ها و مخارج احتمالی این امر چه میزانی است و آیا این کار مقرون به صرفه است که انجام شود یا خیر.

مهارت و دانش لازم برای یک حسابدار

قدرت تجزیه و تحلیل مسائل: فرد حسابدار برای تحلیل، تصمیم گیری و حل مشکلات در زمینه مسائل مالیاتی، بیمه و … باید از قدرت تجزیه و تحلیل مسائل برخوردار باشد.
پشتکار و وقت شناسی: زیرا در زمان هایی از سال مثل زمان بستن حساب ها در پایان سال یا زمان ارائه گزارش های قانونی در خرداد ماه هر سال حجم کار حسابداران بسیار زیاد است و باید کار خود را با کیفیت و در موعد مقرر به اتمام رسانند.
دقت و توجه به جزئیات: با توجه به کار مداوم با اعداد و ارقام ریز و درشت باید با حوصله و دقت، ارقام ثبت شده و یا در سیستم رایانه ای وارد گردد.
مهارت ریاضیات و فناوری اطلاعات: برای کار کردن با نرم افزارهای مالی و اجرا و مشاوره حسابداری که امروز به صورت فراگیر در شرکتها و سازمان ها استفاده می شود.
قدرت سازماندهی: به منظور امکان ساختار دادن و سازمان دادن به گزارش های مالی و در صورت ارتقاء یک مسئول واحد حسابداری باید دارای قدرت کنترل و نظارت بر حسابداران باشد.
قابل اعتماد بودن و رازداری: یک حسابدار به دلیل اطلاع از جزئی ترین درآمدها و هزینه های شرکت و نیاز صاحبان و سهامداران شرکت برای اعتماد به حسابداران باید فردی قابل اعتماد و رازدار باشد

وظایف و تکالیف حرفه ای حسابدار

اجرا و مشاوره حسابداری را می توان به نوعی، زبان تجارت نامید. زیرا از طریق تهیه گزارش های مالی، اطلاعات لازم را درباره واحدهای اقتصادی در اختیار اشخاص علاقه مند قرار میدهد. این اشخاص شامل مدیران، صاحبان سرمایه، اعتباردهندگان، سازمان های مالی و اقتصادی دولت و از این قبیل هستند. از منظری دیگر، از حسابداری با نام سیستم اطلاعاتی اجرا و مشاوره حسابداری یاد می شود که برای پردازش اطلاعات مربوط به رویدادهای مالی مؤثر بر سازمانها و واحدهای تجاری و گزارش اثرات این گونه رویدادها به تصمیم گیرندگان، طراحی شده است. حسابداری عبارت است از فرایند شناسایی، اندازه گیری و گزارشگری اطلاعات اقتصادی برای تصمیم گیری های آگاهانه به وسیله استفاده کنندگان آن اطلاعات. بر اساس دیدگاهی جامع، “اطلاعات حسابداری” را می توان “اطلاعات اقتصادی” تلقی کرد. دفترداری عبارت است از: فن ثبت، طبقه بندی و خلاصه سازی مبادلات واحد تجاری. البته این عملیات در گذشته صرفا در دفاتر حساب انجام می شد. اما امروزه ثبت های حسابداری با استفاده از رایانه انجام میشود. در واقع دفترداری بخشی از وظایف حسابدار است. همه حسابداران از مجموعه قواعد یکسان تحت عنوان اصول پذیرفته شده اجرا و مشاوره حسابداری برای تهیه گزارش های حسابداری استفاده می کنند. اطلاعات مربوط به معاملات روزمره، اساس تهیه گزارش های مالی را تشکیل می دهد. در واحدهای بازرگانی، فعالیت هایی نظیر خرید و فروش کالا، خرید ماشین آلات و پرداخت هزینه های جاری مانند اجاره، حقوق و بهای آب و برق از جمله معاملات روزمره است که باید شناسایی و ثبت گردد.
وظایف حسابدار به صورت کلی عبارت اند از: ثبت اسناد حسابداری در دفاتر و یا نرم افزار حسابداری (این روزها نرم افزارهای حسابداری جای دفاتر حسابداری را گرفته اند). ثبت اطلاعات کارکنان، محاسبه حقوق و دستمزد ماهیانه آنها، پرداخت وجه و صدور فیش حقوقی برای آنها. و تهیه و بررسی صورتهای مالی و کسب اطمینان از درستی و انطباق آنها با قوانین و مقررات مالی و محاسباتی جاری کشور د محاسبه بدهی مالیاتی، تهیه اظهارنامه مالیاتی و نظارت بر پرداخت صحیح و به موقع مالیات ها. و ثبت درآمدها و هزینه های شرکت، کنترل حساب سود و زیان و ارائه گزارش های دوره ای در این خصوص به مدیریت و تهیه، سازماندهی و نگهداری گزارشات مالی قانونی و ارزیابی عملیات مالی و پیشنهاد بهترین روش ها به مدیریت و پیشنهاد روش های کاهش هزینه، افزایش درآمد و بهبود سود.

نقش حسابدار در توسعه پایدار

توسعه پایدار، یک تغییر مهم در فهم رابطه انسان و طبیعت و انسانها با یکدیگر است. این مسئله با دیدگاه دو قرن گذشته انسان که بر پایه جدایی موضوعات محیطی و اجتماعی و اقتصادی شکل گرفته بود در تضاد است. در دو قرن گذشته، این تصور حکمفرما بود که محیط پیرامون، به طور عمده به عنوان یک عامل خارجی و تنها برای استفاده انسان در نظر گرفته می شد. در این دیدگاه، ارتباط انسان و محیط، به صورت غلبه انسان بر طبیعت بوده تا جایی که برای رفاه انسان، تخریب طبیعت مجاز بود اما امروزه به دلیل آنکه منابع طبیعی از جمله جنگل ها، دریاچه های طبیعی، خاک، هوا و…. در حال تخریب است به طوری که روند تخریب بیش از بازسازی آن می باشد توسعه پایدار مورد توجه کشورهای جهان قرار گرفته است. توسعه پایدار بدین معنی است که انسان برای رفاه حال خود باید از منابع طبیعی به گونه ای بهره برداری کند که به این منابع آسیب نرساند. اگر قرار است که جادهای ساخته شود نباید فقط به فکر هزینه کمتر برای احداث جاده در حال حاضر باشد، بلکه باید بداند اگر جنگلی را خراب کند و یا کوهی را تخریب کند یا چشمه ای را از بین ببرد تا جاده ای ساخته شود، درست است که احتیاج مواصلاتی خود را برطرف می سازد اما درختان وقتی از بین بروند هوای منطقه آلوده می گردد، زمانی که باران و برف ببارد موانع طبیعی جنگل و کوه از بین رفته باعث جاری شدن سیل گشته و به شهرها و روستاها آسیب جانی و مالی خواهد زد و حیوانات جنگل نیز محل زندگی خود را از دست داده، منقرض خواهند شد و … . تمام موارد گفته شده هزینه هایی را در بر دارد که حسابدار می تواند آنها را تحت عنوان حسابداری محیط زیست محاسبه کرده، برای تصمیم گیرندگان کلان کشورها ارائه دهد و از این رهگذر، جلوی تخریب منابع را بگیرد.
اخلاق و آیین رفتار حرفه ای حسابداری با در اسلام به موضوع اخلاق توجه ویژه ای شده است، قرآن و احادیث پیامبر و ائمه معصومین در این رابطه فراوان به این امر پرداخته اند. در بحث اخلاق حرفه ای نیز عنایت ویژه ای شده است. علاوه بر آیات و روایات، علمای مسلمان نیز مفصل اخلاق حرفه ای را مدنظر داشته اند؛ کتاب الادب الوجیز نوشته عبدالله ابن مقفع به سال ۱۴۵ قمری و بسیاری کتاب های دیگر نظیر فتوت نامه های مشاغل و حرف از جمله اینهاست. هر چند در سال های اخیر و تا قبل از سال ۱۳۷۷ به صورت مدون آیین نامه اخلاقی برای حرفه حسابداری از سوی دستگاه های متولی تهیه نشده بود، لكن برنامه کلان اخلاق حرفه ای حسابداری برگرفته از آیات، روایات و منابع مکتوب اسلامی، موردنظر و استفاده عملیاتی در آیین نامه های مرتبط با اجرا و مشاوره حسابداری بوده است. تا اینکه در سال ۱۳۷۷ و در اجرای وظایف محوله به سازمان حسابرسی، آیین رفتار حرفه ای حسابداران با توجه به آیین رفتار حرفه ای مصوب فدراسیون بین المللی حسابداران و با در نظر گرفتن شرایط بومی کشور تدوین و با تصویب مجمع عمومی سازمان حسابرسی از ابتدای سال ۱۳۷۸ لازم الاجرا شد. از آنجایی که حرفه حسابداری به عنوان یک خدمت مبتنی بر اعتماد عمومی محسوب می شود (یعنی وجود و تداوم این حرفه منوط به جلب اعتماد جامعه است) ضروری است، هنرجویان با مباحث اخلاقی مطرح در زمینه تحصیلی خود آشنا شوند. به عبارت دیگر، آشنایی با آیین رفتار حرفه ای و داشتن تفکر اخلاقی، جزء مهارت های ضروری است که هنرجویان ضمن مباحث درسی باید آن را فرا گیرند. نقش، وظیفه و مسئولیت حسابداران حرفه ای در قبال جامعه، صاحبان سرمایه و دیگر اشخاص ذی حق و ذی نفع ایجاب می کند که آنان اصول عمومی اخلاق حسنه را در همه جنبه ها رعایت و به آیین رفتار حرفه ای مدون و منسجمی پایبند باشند تا پذیرش، اعتبار و احترام اجتماعی را که لازمه فعالیت در هر حرفه تخصصی است، به دست آورند. حرفه اجرا و مشاوره حسابداری نیز از این قاعده مستثنی نیست و به تعبیری تنها فلسفه ادامه حیات حرفه حسابداری، جلب اعتماد عمومی است.

برای دریافت خدمات مشاوره حسابداری برای کسب و کار خود، همین حالا با ما تماس بگیرید.

دیدگاه ها بسته شده است